Zawalcz o naturalne światło w domu

Okno pozwala nam wietrzyć mieszkanie i sprawia, że w domu jest widno w dzień. Jednak czy zawsze? Czasem nasze domy czy mieszkania są tak zaprojektowane, że mamy wrażenie, iż siedzimy non stop w półmroku. Czasem sami pozbawiamy swoje lokum dziennego światła.

Mieszkanie powinno wręcz chłonąć promienie słoneczne, co ma wiele zalet. Przede wszystkim zużywamy mniej prądu. Należy wziąć pod uwagę upały i zadbać o rolety w najbardziej nasłonecznionym miejscu jednak przez resztę roku walczmy o każdy promień słońca w domu.

Rośliny wewnątrz i na zewnątrz

Kolor zielony roślin koi nasz oczy, łagodzi ich zmęczenie, ponadto patrzenie na rośliny odstresowuje i relaksuje. Jednak z roślinami też nie możemy przesadzić, bo zabierzemy sobie całe światło. W domu chodzi o to, aby jak najdłużej nie zapalać światła. Jeśli w naszych mieszkaniach jest dość ciemno, starajmy się roślinny trzymane w domu stawiać trochę niżej, blisko okna jednak na kwietniku, a nie na parapecie, bo będą zasłaniać światło. Przy wyborze roślin kupujmy te cieniolubne — bo nie muszą stać w oknach i są raczej niskie. Te ostatnie z kolei postawione na parapecie nie zabiorą oświetlenia. Należy również zwrócić uwagę na rośliny, które rosną przed domem w sąsiedztwie okiem. Światło zabierają winogrona pnące się po balkonie, drzewa rosnące blisko domu.

Zadaszenie tarasu

Taras to część domu, która owszem daje nam więcej powierzchni użytkowej, ale również zabiera światło z domu. Dzieje się tak poprzez zadaszenie tarasu, które rzuca cień, przez co wewnątrz domu jest zwyczajnie ciemniej. Aby temu zapobiec, możemy zdecydować się na zadaszenie tarasu z poliwęglanu. Przepuszcza ono do 65% promieni słonecznych, przez co w naszym domu jest jaśniej. Lepsza niż zadaszenie tarasu z poliwęglanu może być tylko markiza, którą można w dowolnym momencie zwinąc lub rozwinąć, w zależności od pory dnia. Zadaszenie tarasu z poliwęglanu może być rozsuwane i wtedy też uzyskamy więcej światła.

Sąsiedztwo i usytuowanie mieszkania i okien

Kiedy pierwszy raz kupujemy mieszkanie samodzielnie, nie wszytko jesteśmy w stanie przewidzieć. Jest kilka aspektów, które znacznie obniżają nam komfort użytkowania nowego lokum. Należą do nich bliskie sąsiedztwo ulicy, przeróżne fermy zwierząt, które powodują nieprzyjemne zapachy, ale również mieszkanie na niższych piętrach, gdzie wokół są wieżowce. Takie lokale również będą gorzej oświetlone. Do zakupu tego typu mieszkania zazwyczaj zachęca niska cena, jednak należy dobrze przemyśleć takie decyzje.

Zasłony i firany w oknach

Jeśli mamy niedoświetlone mieszkania lepiej zrezygnować z zasłon czy firan, a w oknach postawić na rolety. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie wnętrza naszego mieszkania bez żadnych tekstyliów wokół okna, powinniśmy poprzestać na zasłonach. dlaczego? Ponieważ zasłony zawsze można rozsunąć, natomiast firanki raczej powinny być cały czas zasunięte, a to one bardzo kradną światło. Poza tym w małych mieszkaniach zasłony i firany optycznie pomniejszają pomieszczenie, co akurat nie jest zbyt korzystne.

Lustro i jasne ściany

W lustrze możemy się przejrzeć, ale również doświetlić mieszkanie. Promienie słoneczne wpadające do domu odbijają się w lustrze i rozpraszają po domu, dzięki czemu jest w nim jaśniej. W mieszkaniach, gdzie panuje półmrok, dobrze jest malować ściany na jasne kolory. Białe, kremowe i pastelowe ściany rozjaśniają pomieszczenie, ale również powiększają je. Dzięki taki zabiegom zyskamy nie tylko sporo naturalnego światła w domu, ale również złudzenie większego mieszkania.