W miesiącach jesiennych i zimowych zwiększa się ilość zamówień na surowce służące do ogrzewania mieszkań. Właściciele domków kupują głównie węgiel, ekogroszek lub miał. Zakup dobrej jakości opału co roku staję się trudniejszy. Składy węglowe coraz częściej dopuszczają się oszustw i przekrętów. Sprowadzają węgiel z kraju i zza wschodniej granicy. Gdy skład jest nieczynny mieszają te
W miesiącach jesiennych i zimowych zwiększa się ilość zamówień na surowce służące do ogrzewania mieszkań. Właściciele domków kupują głównie węgiel, ekogroszek lub miał. Zakup dobrej jakości opału co roku staję się trudniejszy. Składy węglowe coraz częściej dopuszczają się oszustw i przekrętów. Sprowadzają węgiel z kraju i zza wschodniej granicy. Gdy skład jest nieczynny mieszają te dwa rodzaje surowców ze sobą. Zagraniczny towar jest mniej kaloryczny i tańszy. Sprzedany zostaje o wiele drożej, jako krajowy. O takich oszustwach dowiadujemy się zwykle podczas palenie w piecu. Surowiec nie do końca się spala i wydziela mniejszą ilość ciepła. Jedynym sposobem na udowodnienie takiego procederu jest nagranie i złapanie na gorącym uczynku. W przeciwnym razie nie mamy żadnych dowodów na tego typu praktyki.
Gdzie kupić opał?
Oczywiście nie każdy skład węglowy postępuje w ten sposób. Na terenie Polski znajdziemy uczciwych sprzedawców surowców do ogrzewania mieszkań. W najlepszej sytuacji są osoby, które mają w rodzinie lub wśród znajomych pracownika lub właściciela składu opałowego. Dowiemy się, który rodzaj opału jest kaloryczny i nadaje się do palenia. W innym wypadku będziemy musieli zaufać sprzedawcom. O jakości przekonamy się dopiero podczas niskich temperatur. Gdy konieczne będzie uruchomienie instalacji grzewczej. W takich sytuacjach nigdy nie wiadomo na jaki surowiec wpadniemy. Raz może być zły, a następnym razem dobry. Ważne jest, by płacić pieniądze zgodnie z miejscem pochodzenia opału. W przeciwnym razie padniemy ofiarami oszustwa.