Zima i wraz z nią rozpoczynający się sezon grzewczy, to dla osób dotkniętych atopowym zapaleniem skóry i innymi chorobami o podłożu alergicznym, trudny czas. Skóra w tym okresie wymaga szczególnego traktowania i pielęgnacji. Warto zastosować kilka prostych zasad, aby zadbać o zdrowie swojej skóry. 1. Nawilżanie Podstawa pielęgnacji skóry jest jej odpowiednie nawilżanie. Na rynku
Zima i wraz z nią rozpoczynający się sezon grzewczy, to dla osób dotkniętych atopowym zapaleniem skóry i innymi chorobami o podłożu alergicznym, trudny czas. Skóra w tym okresie wymaga szczególnego traktowania i pielęgnacji. Warto zastosować kilka prostych zasad, aby zadbać o zdrowie swojej skóry.
1. Nawilżanie
Podstawa pielęgnacji skóry jest jej odpowiednie nawilżanie. Na rynku jest wiele preparatów przeznaczonych do skóry z atopią. Warto zwrócić uwagę na jak najbardziej naturalny skład kremów i balsamów. Barwniki, konserwanty i substancje zapachowe, które są obecne w wielu kosmetykach, mogą działać drażniąco i zaostrzać objawy choroby. W okresie zimowym podstawą pielęgnacji powinny być kremy tłuste lub półtłuste, bez dodatku wody, która, przy ekspozycji na ujemne temperatury, może powodować zaczerwienienie i pieczenie skóry. Dobór odpowiedniego kosmetyku najlepiej skonsultować z dermatologiem.
2. Odpowiednia temperatura
Szczególnie zimą mamy częstą tendencje do przegrzewania się. Ubieramy się zbyt ciepło, przez co pocimy się. Dla osób ze skórą atopową pot może działać bardzo drażniąco, powodując zaczerwienienie i świąd. Najlepiej sprawdzi się ubiór „na cebulkę” tak, aby w razie konieczności móc zdjąć jedną lub kilka warstw odzieży. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza w pracy i mieszkaniu. Optymalna dla osób z atopowym zapaleniem skóry jest temperatura 20-23 st. C.
3. Minimalizacja roztoczy
Roztocza kurzu domowego są częstą przyczyną zimowego zaostrzenia w atopowym zapaleniu skóry. Ogrzewanie, zamknięte okna, wilgoć sprzyjają ich rozwojowi. Dlatego, poza częstszym odkurzaniem mieszkania, warto przynajmniej raz dziennie wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza sypialnię. Dodatkowo, przy ujemnych temperaturach, warto „wymrozić” pościel, w której śpimy, ponieważ to ona jest największym siedliskiem roztoczy w domu. Wystarczy wywiesić pościel na ok godzinę na mrozie. Po takim zabiegu pościel jest odświeżona i przyjemnie chłodna.
4. Oczyszczacz powietrza
Dla osób ze skórą atopową, szczególnie tych uczulonych na roztocza kurzu domowego, doskonałym rozwiązaniem może okazać się zakup oczyszczacza powietrza. To urządzenie zasysa i filtruje powietrze w domu z zanieczyszczeń (kurzu, roztoczy jak również smogu). Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli w różnych przedziałach cenowych. Każdy jest w stanie znaleźć oczyszczacz dopasowany do swoich potrzeb.
Niezależnie od przyjętych sposobów pielęgnacji skory atopowej, zawsze warto skonsultować się ze specjalista dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie i sposoby pielęgnacji.