Z jakimi kosztami musisz się liczyć, biorąc rozwód?

Z jakimi kosztami musisz się liczyć, biorąc rozwód?

Rozstanie z drugą osobą wymaga wiele odwagi, siły oraz determinacji. Jednak formalne zakończenie małżeństwa to także konieczność zapłacenia za prawników, sąd oraz inne dodatkowe koszty, Robi się z tego spora suma, którą trzeba przygotować, żeby móc formalnie zakończyć związek. Ile trzeba przeznaczyć na rozwód? Jeszcze zanim znajdziemy odpowiedź na pytanie: jaki jest koszt rozwodu, trzeba

Rozstanie z drugą osobą wymaga wiele odwagi, siły oraz determinacji. Jednak formalne zakończenie małżeństwa to także konieczność zapłacenia za prawników, sąd oraz inne dodatkowe koszty, Robi się z tego spora suma, którą trzeba przygotować, żeby móc formalnie zakończyć związek.

Ile trzeba przeznaczyć na rozwód?

Jeszcze zanim znajdziemy odpowiedź na pytanie: jaki jest koszt rozwodu, trzeba pamiętać, że cena za całość bardzo często jest uwarunkowana miejscem zamieszkania.  Dodatkowo koszt w dużej mierze zależy od wydatków, jakie trzeba ponieść na prawnika, czyli osobę reprezentującą przed sądem. Opłata sądowa jest stała i mówimy o kwocie 600 zł. Często wymagana jest opinia biegłych sądowych, której cena waha się  od 500 do 1000 zł. Jest możliwe skorzystanie z darmowej opcji oferowanej przez państwo, kiedy chodzi o porady prawne Łódź ma ponad 20 punktów, w których pracują radcy prawni oraz adwokaci udzielający szczegółowych informacji związanych z rozwodem, jednak ale nie ma możliwości skorzystania z darmowej reprezentacji. W sytuacji, kiedy niezbędne jest zaangażowanie kuratora rodzinnego, koszt rozwodu zwiększa się o kolejne 80 zł.

Największe wydatki są związane z koniecznością opłacenia prawnika. Za reprezentowanie klientów w sądzie oraz dopełnienie wszystkich formalności adwokaci liczą sobie od 1500 do nawet 6000 zł. Do kosztów należy dodać także alimenty, które trzeba płacić, jeżeli były małżonek jest niezdolny do pracy.

Jakie dodatkowe koszty rozwodu należy brać pod uwagę?

Rozwód nie należy do najtańszych, szczególnie kiedy mowa o dodatkowych elementach, które wpływają na podniesienie ceny. Przede wszystkim mowa o konieczności pokrycia kosztów na opinię biegłych sądowych. Ta opcja jest szczególnie potrzebna w przypadku małżeństw, które miały dzieci. Specjaliści są w stanie skontrolować czy rozstanie rodziców nie wpłynie niekorzystnie na stan emocjonalny i psychiczny małoletnich i jednocześnie pozwoli rozstrzygnąć sądowi, który z opiekunów powinien mieć przyznaną władzę rodzicielską i jak często mają odbywać się kontakty z drugim rodzicem.

Mediator to osoba, którą również można zaangażować w przypadku zakończenia związku. Ugodowe załatwienie sprawy to również koszt kilkuset złotych. Pierwsze spotkanie to opłata 150 zł, wszystkie kolejne 100 zł, dodatkowo trzeba liczyć się z koniecznością pokrycia wydatków na koszty dojazdów mediatora, wynajem pomieszczenia oraz korespondencję. Maksymalna opłata za mediację nie może przekraczać 450 zł, a jeśli małżonkowie nie umieją się porozumieć, sprawa mimo wszystko musi zostać rozstrzygnięta przez sąd.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel