Ogrzewanie ogrodu zimowego — jakie masz możliwości?

Ogrzewanie ogrodu zimowego — jakie masz możliwości?

Ludzie z natury są ciepłolubni, dużo mniej jest sympatyków morsowania czy zimnych pryszniców. Nie lubimy również marznąc na zewnątrz, przez co rzadziej chodzimy za spacery, kiedy temperatura znacznie spada. Brakuje nam też zieleni, która relaksuje i zapewnia świeże powietrze, a także uspokaja zmęczone oczy. Ogrody zimowe to wspaniały sposób na zaspokojenie tych potrzeb zimą. Oszklona

Ludzie z natury są ciepłolubni, dużo mniej jest sympatyków morsowania czy zimnych pryszniców. Nie lubimy również marznąc na zewnątrz, przez co rzadziej chodzimy za spacery, kiedy temperatura znacznie spada. Brakuje nam też zieleni, która relaksuje i zapewnia świeże powietrze, a także uspokaja zmęczone oczy.

Ogrody zimowe to wspaniały sposób na zaspokojenie tych potrzeb zimą. Oszklona i zabudowana weranda ochroni nas przed deszczem, śniegiem jednak nie przed mrozem. Jeśli nie zadbamy o ogrzewanie, na werandzie będziemy musieli siedzieć w kurtce, a rośliny, które na niej będą rosły, mogą pomarznąć, jeśli nie są przystosowane do niskich temperatur.

Możliwe ogrzewania werandy

Tradycyjne ogrzewanie w ogrodach zimowych nie jest najlepszym pomysłem, a nawet niewykonalnym. Instalacja grzejników na ścianach ze szkła jest prawie niemożliwa a na pewno nieestetyczna i do tego nieekonomiczna. Ogrzewanie tradycyjne zachodzi na skutek konwekcji, a przez szklane ściany bardzo szybko ucieka ciepło. Ogród zimowy często wymaga użycia dwóch źródeł ciepła. Najczęściej jedno stosuje się ciągle, tak aby nie zamarzały rośliny, a drugie, kiedy planujemy tam przebywać. Dzięki temu, że jest to przestrzeń oddzielona od reszty domu, możemy sobie na to pozwolić.

Promienniki ciepła

To urządzenia, które nie ogrzewają powietrza, a przedmioty, osoby w pobliżu. To tak jak siedzenie przy ognisku tylko bez dymu. Ciepło z promiennika jest odczuwalne zaraz po jego włączeniu, dzięki czemu nie musimy czekać, aż nasz ogród zimowy się nagrzeje. W tym przypadku straty ciepła i energii są najmniejsze, ponieważ włączamy promiennik tylko wtedy, kiedy potrzebujemy. Promienniki możemy stawiać na podłodze, na stoliku, a także wieszać na suficie lub na ścianie. Ten system nie nadaje się niestety do utrzymania stałej temperatury przez całą dobę.

Ogrzewanie kanałowe

System kanałowy w ogrodzie zimowym jest montowany w podłodze tuż obok przeszkleń, ponieważ tam ciepło ucieka najszybciej. Usytuowany wzdłuż szyby działa jak kurtyna ciepłego powietrza, osusza szkło i zapobiega parowaniu. Montaż ogrzewania kanałowego jest dość drogi i wymaga remontu. Grzejniki kanałowe umożliwiają tworzenie wybranych stref cieplnych np. dla roślin, przy stole, czy na siłowni. Grzejniki kanałowe to także dobry pomysł na utrzymanie niskiej, ale jednolitej i stałej temperatury w pomieszczeniu w okresie zimowym. System ogrzewania kanałowego nie zapewni nam wysokiej temperatury cały czas, więc razem z nim zazwyczaj trzeba stosować jeszcze jedno źródło ciepła np. promiennik ciepła.

Ogrzewanie podłogowe

Sam promiennik ciepła nie wystarczy, więc musimy mieć coś jeszcze. Może być to już wcześniej wspomniane ogrzewanie kanałowe, ale także podłogowe. Ogród zimowy najlepiej wyposażyć w ogrzewanie podłogowe jeszcze przy budowie i wykańczaniu domu, tak aby później nie musieć znowu rozpoczynać remontu. Nie poleca się systemu podłogowego wodnego, ponieważ jest duże ryzyko zamarznięcia wody w rurach, co może doprowadzić do zniszczenia instalacji. Mimo najlepszych starań trzeba pogodzić się z faktem, że straty ciepła w ogrodach zimowych są bardzo duże. Rozwiązaniem jest zasilanie ich za pomocą baterii słonecznych.

W przeszklonych pomieszczeniach, gdzie jest dużo roślinności, bardzo łatwo o wilgoć czy rozwój grzybów. Dlatego należy utrzymywać w nich w miarę stałą temperaturę i zadbać o odpowiednią wentylację. Nie możemy za każdym razem wychładzać do temperatur ujemnych, a potem szybko nagrzewać do 18 stopni, ponieważ będzie zachodzić parowanie, które szkodzi wnętrzom, a dodatkowo szybkie i drastyczne zmiany temperatury mogą zaszkodzić roślinom. Pamiętajmy o częstym wietrzeniu, wentylacji i pochłaniaczach wilgoci.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel