Nowoczesne źródła światła – co warto o nich wiedzieć?

Nowoczesne źródła światła – co warto o nich wiedzieć?

Ostatnimi czasy na rynku pojawia się coraz więcej źródeł światła, które zastępują mało wydajne żarówki wolframowe. Każde z nich cechuje się innymi właściwościami niezbędnymi w różnych sytuacjach. Aby żyrandol nowoczesny, czy też inna lampa, spełniał jak najlepiej swoje zadanie, powinien opierać się o konkretny rodzaj światła. Co warto wiedzieć o nowoczesnych źródłach światła? Żyrandol nowoczesny

Ostatnimi czasy na rynku pojawia się coraz więcej źródeł światła, które zastępują mało wydajne żarówki wolframowe. Każde z nich cechuje się innymi właściwościami niezbędnymi w różnych sytuacjach. Aby żyrandol nowoczesny, czy też inna lampa, spełniał jak najlepiej swoje zadanie, powinien opierać się o konkretny rodzaj światła. Co warto wiedzieć o nowoczesnych źródłach światła?

Żyrandol nowoczesny – gwarancja jasności i energooszczędności na lata

Do oświetlenia sztucznego przywiązywana jest coraz większa waga – docenione zostały takie czynniki jak walory estetyczne, funkcjonalność, jak również oddziaływanie na nasze samopoczucie i zdrowie. W skutecznym działaniu światła sztucznego główną rolę odgrywają jego źródła. Ogromną zaletą tych najnowocześniejszych jest nie tylko dłuższa żywotność (w porównaniu z żarówkami żarowymi), ale również bogactwo kształtów, wysoka efektywność energetyczna, czy też rodzaje gwintów. To wszystko sprawia, że żyrandol nowoczesny, czy też każda inna lampa wisząca, stanowi lepszy wybór niż jej tradycyjny odpowiednik. Z powodzeniem wiele z nich można stosować nie tylko w mieszkaniu czy domu, ale również na zewnątrz, co w polskim klimacie – zwłaszcza jesienią i zimą – ma ogromne znaczenie również dla naszego poczucia bezpieczeństwa.

Niezależnie od rodzaju źródła światła, jakie planujemy zastosować we wnętrzu, warto zwrócić uwagę na niektóre cechy lamp energooszczędnych. Znaczenie ma ich skuteczność oznaczona literami od A do G. Energooszczędnymi są wyłącznie produkty klas energetycznej określone symbolem A. Istotna jest również żywotność, a więc czas świecenia określony przez liczbę godzin. Rozrzut jest dość spory i w zależności od typu oświetlenia wynosi od 2 do nawet 50 tysięcy godzin. Ponadto istotna jest barwa światła (wyrażona w Kelwinach). Nowoczesne oświetlenie energooszczędne dostępne jest zarówno w wersjach neutralnych, ciepłych, jak i chłodnych. Dotyczy to także lamp LED. Należy zwrócić także uwagę na podawany w lumenach strumień świetlny, który określa skuteczność źródła światła (np. 60-watową żarówkę może zastąpić lampa o moce 700-810 lumenów). Energooszczędne źródła światła dostępne są z najróżniejszymi gwintami dopasowanymi do opraw zarówno nowoczesnych jak i tradycyjnych. Tak więc ze starego modelu również może powstać żyrandol nowoczesny – oczywiście pod względem jego źródła oświetlenia.

Co warto wiedzieć o świetlówkach kompaktowych?

Świetlówki kompaktowe wciąż zaliczane są do najczęściej wybieranych „żarówek”. Pozwalają one zaoszczędzić nawet do 80 procent energii w porównaniu z tradycyjnymi odpowiednikami. Nawet intensywnie użytkowane nie wymagają wymiany przez okres 6-7 lat. Co więcej, świecą około 8 tys. godzin. Ich zaletą jest również zredukowana emisja gazów cieplarnianych. Świetlówka 20W działająca 1000 godzin produkuje 20 kg CO2, podczas gdy tradycyjna żarówka w identycznym czasie wytwarza około 100 kg tego gazu. Wyróżnia je również przystępna cena oraz bardzo duża liczba kryształków, dzięki czemu można je stosować w najróżniejszych oprawach. Podczas wyboru żarówki warto zwrócić uwagę na liczbę cykli on/off (włączania i wyłączania). W przypadku częstego zapalania można znacznie skrócić ich żywotność. We wnętrzach, w których niejednokrotnie w ciągu doby włącza się światło, warto instalować świetlówki, które cechują się przeznaczeniem na milion cykli. Należy także pamiętać, iż nie można usuwać ich z tradycyjnymi odpadami gospodarstwa domowego.

Nowoczesne oświetlenie energooszczędne LED – co to takiego?

Lampy LED dzięki coraz niższym cenom i lepszym właściwościom wysuwają się na pozycję lidera w powszechnie użytkowanych źródłach światła. Żarówki typu LED praktycznie się nie nagrzewają. Cechują się długą żywotnością – poszczególne modele świecą nawet do 50 tys. godzin, co jest doceniane w przypadku montowania ich w trudno dostępnych miejscach. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami zużywają o około 80% mniej energii. Diody LED nie emitują promieniowania UV, przez co nie odbarwiają oświetlonych przedmiotów.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel