Lepiej pracować w Polsce, czy za granicą?

Lepiej pracować w Polsce, czy za granicą?

Ponad dwa i pół miliona Polaków, według danych głównego urzędu statystycznego przebywało podczas 2016 roku na emigracji. Głównym powodem, dlaczego Polacy decydują się na emigrację są wyższe zarobki za granicą. Niecałe trzy tysiące dwieście złotych na rękę to średnie wynagrodzenie w Polsce, w sektorze średnich i dużych firm. Prawie trzynaście tysięcy złotych w przeliczeniu na

Ponad dwa i pół miliona Polaków, według danych głównego urzędu statystycznego przebywało podczas 2016 roku na emigracji. Głównym powodem, dlaczego Polacy decydują się na emigrację są wyższe zarobki za granicą.

Niecałe trzy tysiące dwieście złotych na rękę to średnie wynagrodzenie w Polsce, w sektorze średnich i dużych firm. Prawie trzynaście tysięcy złotych w przeliczeniu na złotówki wynosi średnie wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii. Około piętnaście tysięcy złotych możemy zarobić w Norwegii. Na zachodzie i północy Europy zarobki są zdecydowanie wyższe, ale wyższe są też koszty życia. Prawie pięć tysięcy siedemset złotych trzeba zapłacić za wynajem kawalerki w Londynie, w Warszawie zapłacimy trzy razy mniej.

Rozważając wyjazd za granicę, przede wszystkim zastanawiamy się na jakie zarobki możemy liczyć. Płaca minimalna, to poziom od którego możemy budować swoje oczekiwania zarobkowe. Spośród państw, które posiadają regulację wynagrodzenia minimalnego. Na najwyższą płacę minimalną mogą liczyć pracujący w Irlandii, następnie w Holandii i Francji. Poza płacą minimalną, warto spojrzeć też na średnie wynagrodzenie netto w gospodarce. Ze względu na różne wartości kwot wolnych od podatku w poszczególnych krajach, na zarobki należy spojrzeć w ujęciu rocznym. Najwyższe średnie zarobki roczne możemy zaobserwować w Norwegii.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, Polacy najczęściej pracują w przemyśle produkcyjnym, budownictwie i gastronomii.Warto też wziąć pod uwagę koszty życia. Ważne jest sprawdzenie, czy po ich odjęciu rzeczywiście zostanie nam więcej pieniędzy. Zarobki za granicą są zdecydowanie większe niż w Polsce, jednak zawsze bierzmy pod uwagę koszty związane z zaplanowaną emigracją.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel