Jak wybrać dom opieki dla seniora?

Jak wybrać dom opieki dla seniora?

Zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę nad seniorem wciąż rośnie, a różne oferty różnych form pomocy, jak np. prywatnych domów opieki, wyrastają, jak grzyby po deszczu. Na co zwrócić uwagę decydując się na powierzenie opieki nad bliskim w podeszłym wieku takiej placówce? Państwowy, czy prywatny – czym różni się oferta Państwowe domy opieki mają na celu zaspokojenie

Zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę nad seniorem wciąż rośnie, a różne oferty różnych form pomocy, jak np. prywatnych domów opieki, wyrastają, jak grzyby po deszczu. Na co zwrócić uwagę decydując się na powierzenie opieki nad bliskim w podeszłym wieku takiej placówce?

Państwowy, czy prywatny – czym różni się oferta

Państwowe domy opieki mają na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych. Mowa tu o higienie, wyżywieniu, czy zapewnieniu miejsca pobytu. Pensjonariusz może też otrzymać pomoc w sprawach osobistych, a w trakcie jego pobytu może uczestniczyć w zajęciach związanych z aktywnością fizyczną, czy terapią zajęciową. Za państwowy dom opieki, lub taki, który ma podpisaną umowę z NFZ-em opłaty zwykle nie przekraczają 70% dochodów seniora, resztę kosztów pokrywają samorządy. Rynek prywatnych usług medycznych prężnie się rozwija i nie omija domów opieki. O ile państwowe domy opieki podlegają ścisłej kontroli odpowiednich służb, to prywatne wielu wymogów już spełniać nie muszą. Część z tych norm będzie dla Ciebie zupełnie nieistotna, bo mogą dotyczyć np. formy zatrudnia personelu, czy widełek jego wynagrodzenia, ale na część musisz koniecznie zwrócić uwagę chcąc zapewnić bliskiej osobie właściwą opiekę. Koniecznie zapytaj, jakie kwalifikacje mają osoby zatrudnione w ośrodku i w jakim wymiarze dostępny jest lekarz i pielęgniarka. Większość takich placówek zapewnia dostęp do pielęgniarki 24 godziny na dobę, a lekarz jest np. do południa, lub tylko w określone dni. Z uwagi na specyfikę placówki, mają one kontakty do różnych specjalistów i bardzo szybko są w stanie wezwać kompetentną osobę na konsultację. Tu dochodzimy do kwestii finansowych. Sprawdź, czy dodatkowe wizyty lekarskie, zalecone leki itp. Są dodatkowo płatne. W zależności od ośrodka, może być wymagane dostarczenie środków higieny osobistej, czy pampersów, lub mogą być one zapewniane w ramach umowy. Przelicz dokładnie wszystkie wydatki na seniora, bo być może dodatkowe koszty w teoretycznie tańszym ośrodku przerosną te w droższym, a jeszcze będzie trzeba poświęcić czas na zakupy itp.

Wanny dla niepełnosprawnych i regulowane łóżka

Łazienka, z której korzystają osoby starsze, a czasem i niepełnosprawne to pomieszczenia wymagające największych zmian. W dobrym domu opieki nie będzie tu miejsca na kompromisy. Łazienki muszą być odpowiednio duże, by bez problemu mogła tam wjechać i swobodnie się poruszać osoba na wózku inwalidzkim, czy używająca balkoniku. Bardzo istotne jest zabezpieczenie wszystkich powierzchni gdzie wysoce prawdopodobny jest upadek. Przy toalecie, umywalce i prysznicu lub wannie muszą być zainstalowane poręczę, które pozwolą korzystającym na większą samodzielność i dadzą im poczucie bezpieczeństwa. Prysznice i wanny dla niepełnosprawnych muszą być odpowiednio przystosowane, by maksymalnie ułatwić wejście i wyjście z kąpieli. Nie są tanie inwestycje, ale są podstawą do działania takiego ośrodka. Jeżeli widzisz, że łazienka nie różni się niczym od Twojej własnej, to nie decyduj się na taki ośrodek. Toalety, prysznice i wanny dla niepełnosprawnych, wraz z ich całym potrzebnym oprzyrządowaniem, to nie tylko bezpieczeństwo i większa samodzielność seniora, ale też dbałość o pracowników placówki. Pomyśl, jak nastawiony byłbyś do swoich obowiązków, gdybyś musiał własnoręcznie przenieść chorego z wózka do wanny? Wchodząc do sypialni sprawdź stan łóżka i materaca. O tym, że powinny być równe i czyste chyba nikomu nie trzeba mówić. Zapytaj o częstotliwość wymiany pościeli i ewentualny dostęp do materacy przeciwodleżynowych. Znaczącym punktem na plus będzie możliwość regulacji wysokości tak samego łóżka, jak i zagłówka. To pierwsze bardzo ułatwi komfortowe siadanie na brzegu łóżka, a następnie kładzenie się w nim, a to drugie pozwoli mu wygodnie np. poczytać książkę i odpocząć oglądając telewizję.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel