Jak walczyć z wilgocią w łazience?

Jak walczyć z wilgocią w łazience?

Każde z pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach ma swoją specyfikę. Z łazienką definitywnie kojarzą się kafelki, pralka i wszechobecna wilgoć. Wody z łazienki nie usuniemy, ale możemy minimalizować jej destrukcyjny wpływ na różne materiały. Dowiedz się jak walczyć z wilgocią w łazience. Prawie każda czynność wykonywana w łazience związana jest z wodą. Z tego

Każde z pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach ma swoją specyfikę. Z łazienką definitywnie kojarzą się kafelki, pralka i wszechobecna wilgoć. Wody z łazienki nie usuniemy, ale możemy minimalizować jej destrukcyjny wpływ na różne materiały. Dowiedz się jak walczyć z wilgocią w łazience.

Prawie każda czynność wykonywana w łazience związana jest z wodą. Z tego względu jest to pomieszczenie najbardziej narażone na zawilgocenie w całym domu. Sytuacji nie poprawia fakt, że duża część łazienek nie ma okna, a wiec jest odcięta od bezpośredniej wymiany powietrza z środowiskiem na zewnątrz budynku. Wilgoci w łazience nie unikniemy, ale możemy minimalizować ją i jej ewentualny wpływ na przedmioty, które się znajdują w jej zasięgu.

Zacznij od zabezpieczenia ścian łazienki.

To podstawa, od której powinniśmy zacząć. Wbrew pozorom przez ceramiczne płytki woda może dostać się do murów. Na szczęście możemy je odpowiednio zabezpieczyć. Najpopularniejszymi sposobami zabezpieczenia ścian są folia w płynie, zaprawa hydroizolacyjna i masa uszczelniająca. Ściany pokryj specjalnymi farbami zabezpieczającymi je przed kondensacją, czyli zbieraniem się kropel wody na powierzchniach. Farby dostosowane do pomieszczeń mokrych często mają w swoim składzie środek grzybobójczy, który dodatkowo zabezpiecza przed rozwojem grzybów.

Pozwól na wymianę powietrza w łazience.

Łazienki to często pomieszczenia bez okien, a kanały wentylacyjne umieszczone w ścianach rzadko kiedy są wystarczająco wydolne by efektywnie wymieniać powietrze łazienkowe. Jeżeli masz możliwość zainstaluj dodatkowy wentylator np. w połączeniu z lampą sufitową lub postaw wiatrak, który znajdziesz w każdym markecie. Kolejnym sposobem ułatwiającym wymianę powietrza jest niedomykanie drzwi do łazienki. Nie jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie, ale znacząco poprawia przepływ powietrza. Jeżeli nie przez większość czasu, to zostaw otwarte drzwi chociaż na 10-15 minut po gorącej kąpieli, czy prysznicu.

Wycieraj mokre powierzchnie w łazience.

Po kąpieli, szczególnie tej gorącej, wytrzyj wszystkie powierzchnie, na których zebrała się para wodna i kałuże np. w okolicy brodzika lub na blacie pod umywalką. Jeżeli zbierzesz wodę ściereczką, to unikniesz jej parowania podczas schnięcia do przestrzeni w łazience, a więc obniżysz wilgotność powietrza tam panującego.

Dywanik łazienkowy, ręczniki i pranie zbierają wodę.

Wszelkiego rodzaju artykuły tekstylne, które mają tendencję do nasiąkania wodą będą sprzyjały utrzymywaniu się wilgoci w łazience. Z tego powodu staraj się wieszać pranie na zewnątrz. Jeżeli masz problemy z oddychaniem np. podczas snu przenieś suszarkę z mokrymi rzeczami do sypialni – tu wilgoć prawdopodobnie będzie Twoim sprzymierzeńcem. W przypadku gdy masz wilgotność w łazience jest cały czas wyczuwalna, a tekstylia sprawiają wrażenie lekko namoczonych, spróbuj zrezygnować z rzeczy takich jak dywanik łazienkowy, a jeżeli masz możliwość ręczniki zostawiaj do wyschnięcia w innych pomieszczeniach. Dywanik łazienkowy i ręczniki, które w łazience najczęściej są cały czas. Kończy się to tym, że nie mają możliwości dobrze wyschnąć. Stale mokre włókna są idealnym siedliskiem do rozwoju drobnoustrojów, które nie dość, że mogą nieprzyjemnie pachnieć, to jeszcze mogą przyczynić się do pogorszenia stanu naszego zdrowia. W przypadku gdy, mimo starań, nie masz możliwości osuszenia powietrza w łazience, postaraj się by przynajmniej to, co ma bezpośredni kontakt z Twoją skórą było czyste i świeże.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel