Jak rozliczyć podatki po powrocie z Danii?

Jak rozliczyć podatki po powrocie z Danii?

Dania to jedno z miejsc zagranicznych wyjazdów Polaków za chlebem. Każdy, kto chciałby wyjechać tam do pracy sezonowej, czy też zamieszkać w Danii i podjąć legalną pracę, powinien zaznajomić się z kwestią podatków. Pracowałeś w Danii legalnie? Musisz złożyć deklarację w Urzędzie Skarbowym! Zwrot podatku z zagranicy to często poruszany temat w rozmowach i na

Dania to jedno z miejsc zagranicznych wyjazdów Polaków za chlebem. Każdy, kto chciałby wyjechać tam do pracy sezonowej, czy też zamieszkać w Danii i podjąć legalną pracę, powinien zaznajomić się z kwestią podatków.

Pracowałeś w Danii legalnie? Musisz złożyć deklarację w Urzędzie Skarbowym!

Zwrot podatku z zagranicy to często poruszany temat w rozmowach i na forach internetowych. Wystarczy zerknąć na strony związane z prawnymi aspektami pracy za granicą, aby poznać swoje prawa i obowiązki finansowe. Każdy pracownik mający dokumenty potwierdzające legalne zatrudnienie w duńskim mieście powinien złożyć deklarację w urzędzie podatkowym. Niezależnie od tego, czy kwota wolna od podatku została przekroczona, czy też nie. W tym miejscu może zrodzić się pytanie, co się stanie, gdy nie wykonam tego kroku? Otóż takie niedopatrzenie czy świadome niewypełnienie obowiązku podatkowego skutkuje nałożeniem wysokiej kary, sięgającej nawet 2500 koron. Jeśli jednak jesteś zameldowanym mieszkańcem Danii, wtedy masz aż 3 lata i cztery miesiące na rozliczenie podatkowe z fiskusem. Deklarację podatkową do duńskiego urzędu składa się w terminie do 30 czerwca. Arsopgorelse to formularz, który otrzymasz z urzędu, a znajdzie się na nim termin rozliczenia.

Jakich dokumentów będziesz potrzebować i co z ulgami podatkowymi?

Jeśli już masz podstawową wiedzę na temat twoich praw i obowiązków związanych z rozliczeniem podatku z duńskim urzędem, musisz mieć komplet potrzebnych dokumentów. Wśród nich powinna znaleźć się kopia umowy z pracodawcą, paski z wypłatami i wstępnie zrobione rozliczenie. Do ubiegania się o zwrot podatku z zagranicy będą ci też potrzebne Tastselv lub NemID z hasłem. Kod Testselv to nic innego jak możliwość logowania się online do duńskiego systemu rozliczeń podatkowych. Jeśli nie posiadasz kodu, nieodpłatnie jest on dostępny na tej oto stronie: https://www.tastselv.skat.dk/borger/bestilkode.

Co z ulgami podatkowymi?

Warto jeszcze wiedzieć co nieco o ulgach podatkowych. Zwrot podatku z Danii wiąże się tak jak i w innych krajach z różnymi ulgami. Wśród nich można wyróżnić zwroty kosztów związanych z dojazdami z jednego kraju do drugiego i alimenty na dzieci czy byłego małżonka. Uznawane są również zniżki dla osób z niepełnosprawnością. Oprócz tego o ulgi podatkowe mogą ubiegać się osoby, które zaciągały kredyty mieszkaniowe lub konsumenckie, ale też te, które uiszczały składki emerytalne. Co ważne, nie ma potrzeby przedstawiania dokumentów poświadczających ubieganie się o ulgi podatkowe, ale należy przechowywać je 7. lat. W tym czasie urząd ma możliwość sprawdzenia dokumentacji.

Co jeszcze musisz wiedzieć na temat duńskiej deklaracji podatkowej SKAT?

Masz również możliwość dokonania korekty w rozliczeniach podatkowych za trzy ostatnie lata. Odpowiedź urzędu duńskiego przyjdzie do ciebie niezwłocznie, jeśli rozliczanie miało charakter elektroniczny. W przypadku złożenia papierowej deklaracji musisz poczekać około trzech miesięcy na decyzję. Musisz pamiętać również o tym, aby zawsze powiadomić urząd o zmianie miejsca zamieszkania w Danii. Taką deklarację trzeba złożyć do Borgerservice. Tam też można się zwrócić w przypadku wyrażenia chęci na przesłanie korespondencji z duńskiego urzędu na polski adres.

Często też pojawiają się pytania o wysokość kwoty zwracanego podatku z Danii. Zazwyczaj wynosi ona 1200 € , ale jak wiadomo, każdy pracownik jest rozliczany indywidualnie.

Jeśli chcesz rozliczyć zwrot podatku z zagranicy ze współmałżonkiem, musisz dostarczyć akt małżeństwa, dokument o wspólnym zameldowaniu przetłumaczony przez pisarza przysięgłego oraz koniecznie zaświadczenie o dochodach UE/EOG.

Praca za granicą to często o wiele większe dochody niż w Polsce. Trzeba jednak pamiętać w o kwestiach prawnych, aby jakiekolwiek przeoczenie nie sprawiło, że stracisz niepotrzebnie kilkaset złotych z ciężko zarobionych pieniędzy.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel