Jak dbać o swoje jelita?

Jak dbać o swoje jelita?

Jelita to organ równie istotny co zaniedbany. Przeciętny człowiek każdego dnia faszeruje się przetworzoną żywnością, zapominając o umiarze przy stole oraz ignorując sygnały ostrzegawcze, jakie są wysyłane z jelit. Co warto zmienić, aby zadbać o ten narząd? Zaniedbane jelita mogą doprowadzić do ciężkich chorób Niejeden specjalista potwierdzi, w tym również znany ze swoich prac Marek

Jelita to organ równie istotny co zaniedbany. Przeciętny człowiek każdego dnia faszeruje się przetworzoną żywnością, zapominając o umiarze przy stole oraz ignorując sygnały ostrzegawcze, jakie są wysyłane z jelit. Co warto zmienić, aby zadbać o ten narząd?

Zaniedbane jelita mogą doprowadzić do ciężkich chorób

Niejeden specjalista potwierdzi, w tym również znany ze swoich prac Marek Skoczylas, że dbałość o jelita to sprawa, której nie należy bagatelizować. Tak jelita grubego jest trzecim najczęstszym nowotworem na świecie. Co warto zauważyć, choroba częściej atakuje mężczyzn niż kobiety. Ta prawidłowość w dużym stopniu może być warunkowa a stylem życia. Panowie spożywają więcej alkoholu, częściej palą papiery oraz przeważnie poświęcają mniejszą uwagę sposobie żywienia. A to ma istotne znaczenie w profilaktyce chorób jelita.

W jaki sposób zadbać o jelita?

Aby pozytywnie wpłynąć na zdrowie jelit, zalecane jest:

  1. Zdrowe odżywianie się — w trosce o ten narząd należy postawić głównie na produkty bogate w błonnik. Systematyczne spożywanie włókna roślinnego jest ważne z minimum dwóch powodów. Po pierwsze czyści przewód pokarmowy, udrażnia go oraz pomaga usunąć negatywnie wpływające na organizm pozostałości procesu trawienia. Po drugie, błonnik jest pokarmem dla dobrych bakterii. W odpowiedni mikrobiom pełni istotną funkcję we właściwej pracy zarówno jelit, jak i całego organizmu.
  2. Postawienie na aktywność fizyczną — ruch to kolejny kluczowy czynnik wpływający na prawidłową pracę jelit. Najlepiej, aby był on stałym składnikiem codziennego planu zajęć. Nie musi to być sport wyczynowy. Wystarczy wdrożyć w życie rutynę w postaci kilku prostych ćwiczeń lub intensywnego spaceru parę razy w tygodniu.
  3. Ograniczenie używek — palenie zagraża zarówno układowi oddechowej jak i całemu organizmowi. Między innymi wpływa na nasilenie procesów nowotworowych i zapalnych. Z alkoholem sprawa kreuje się nie tak poważnie, jednak również należy zwrócić na nią uwagę. Na przykład czerwone wino cechuje się wysoką zawartością przeciwutleniaczy. W tym przypadku najlepiej zachować zdrowy rozsądek.
  4. Ograniczenie stresu — powolne jedzenie i powolne życie to najlepszą dewizą w przypadku zapobieganiu chorobom jelit (nie tylko nowotworom). Końcowe odcinki układu pokarmowego cechują się dużą wrażliwością zarówno na szybkie jedzenie, jak i szybkie i nerwowe życie. U wielu osób stres objawia się w formie zaparć i biegunek. Dlatego dbając o swoje jelita, należy unikać takich sytuacji.
admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel