Co z dziećmi po rozwodzie?

Co z dziećmi po rozwodzie?

Rozwód to bardzo trudna sytuacja nie tylko dla małżonków, ale także dla całej rodziny. Jeśli małżeństwo miało wspólne dzieci, wówczas to one zazwyczaj najbardziej cierpią na rozstaniu rodziców – szczególnie, jeśli nie są jeszcze na tyle duże, by zrozumieć całą sytuację. Jak rozwiązać kwestię opieki nad małoletnimi dziećmi po rozwodzie? Władza rodzicielska po rozwodzie Małoletnie

Rozwód to bardzo trudna sytuacja nie tylko dla małżonków, ale także dla całej rodziny. Jeśli małżeństwo miało wspólne dzieci, wówczas to one zazwyczaj najbardziej cierpią na rozstaniu rodziców – szczególnie, jeśli nie są jeszcze na tyle duże, by zrozumieć całą sytuację. Jak rozwiązać kwestię opieki nad małoletnimi dziećmi po rozwodzie?

Władza rodzicielska po rozwodzie

Małoletnie dzieci małżonków to takie, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia. Nad takimi dziećmi sprawuje się władzę rodzicielską do momentu, w którym nie osiągną pełnoletności. Zgodnie z artykułem 94 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego władza rodzicielska to dla rodziców nie tylko prawa, ale także i obowiązki wobec dziecka. W szczególności polegają one na wykonywaniu pieczy nad dzieckiem oraz jego majątkiem, a także na wychowywaniu dziecka. Władza rodzicielska powinna być wykonywana w taki sposób, aby nie naruszać dobra i godności dziecka. Przy podejmowaniu decyzji w ważnych dla niego sprawach rodzice powinni je wysłuchać i w miarę możliwości uwzględnić jego życzenia (oczywiście tylko jeśli będą one rozsądne). Co do zasady władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Gdy dochodzi do rozwodu, sąd w wyroku rozwodowym ma obowiązek zawrzeć rozstrzygnięcie co do wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi małżonków. Najlepszym rozwiązaniem, zarówno dla rozwodzących się, jak i dla ich dzieci, jest wcześniejsze porozumienie się co do kwestii opieki nad wspólnymi dziećmi. Porozumienie takie może dotyczyć właśnie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej oraz utrzymywania kontaktów z dziećmi po rozwodzie. Musimy jednak pamiętać, że sąd weźmie nasze porozumienie pod uwagę tylko wówczas, gdy uzna, że jest ono zgodne z dobrem dziecka. Sąd zawsze więc ma obowiązek mieć na uwadze przede wszystkim interes małoletniego, a zatem każde postanowienie porozumienia, które byłoby z nim sprzeczne, nie może być zaakceptowane przez sąd. Pokazuje nam to przede wszystkim, jak ważne jest dobro dziecka, szczególnie w tak trudnym dla niego czasie, jak rozwód rodziców. Często zdarza się jednak, że małżonkowie w trakcie rozwodu nie potrafią się ze sobą porozumieć co do władzy rodzicielskiej. Wtedy decyduje o niej sąd. Jeśli będzie to konieczne ze względu na dobro dziecka, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej tylko jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego z nich tylko do określonych obowiązków i uprawnień wobec dziecka.

Gdzie powinny mieszkać dzieci po rozwodzie?

Najczęściej oboje rodzice chcą, aby dzieci wychowywały się przy nich. Niestety po rozwodzie nie jest to możliwe – małżonkowie nie mieszkają już wówczas razem i należy zdecydować, z którym z nich dziecko będzie przebywało na co dzień. Często rodzice walczą między sobą o dziecko, co bardzo negatywnie odbija się na nim samym. W takiej sytuacji to sąd musi zdecydować, z kim zamieszka małoletni. Wielu z nas jest przekonanych, że przesądzające powinno być zdanie dziecka na temat tego, z którym z rodziców chce przebywać na co dzień. W rzeczywistości jednak nie możemy kierować się tylko tym, co powie dziecko – często działa ono pod wpływem któregoś z rodziców. Dlatego też należy przeprowadzić wnikliwe badania z udziałem biegłych. Powinny one wykazać, z którym z rodziców dziecko jest bardziej związane i który z nich gwarantuje lepszą opiekę. Dodatkowy problem pojawia się wówczas, gdy małżonkowie mają więcej niż jedno dziecko. Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka będzie wymagać innego rozstrzygnięcia. Chcąc być pewnym, że nasze interesy będą przed sądem dobrze reprezentowane, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Doświadczony adwokat poprowadzi nas przez to trudne wydarzenie, jakim w naszym życiu jest rozwód Kraków, Warszawa czy Łódź to duże miasta, w których bez problemu znajdziemy pomoc prawną w korzystnych cenach. Przy wyborze kancelarii prawnej warto zasięgnąć opinii rodziny czy znajomych – być może wskażą nam specjalistę, który będzie sprawdzony i godny polecenia.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel