Co to jest prawo autorskie?

Co to jest prawo autorskie?

Nie zawsze mamy do czynienia z takim zagadnieniem prawnym, ale niespodziewanie może się okazać, że znajdujemy się w sytuacji, gdy powinniśmy znać prawo autorskie. Może to dotyczyć wykorzystywania przez kogoś naszych treści lub sami nieświadomie będziemy łamać prawo, bo opublikujemy cudze treści. Z czym wiąże się prawo autorskie? Czasami w naszym życiu funkcjonujemy w jakiejś

Nie zawsze mamy do czynienia z takim zagadnieniem prawnym, ale niespodziewanie może się okazać, że znajdujemy się w sytuacji, gdy powinniśmy znać prawo autorskie. Może to dotyczyć wykorzystywania przez kogoś naszych treści lub sami nieświadomie będziemy łamać prawo, bo opublikujemy cudze treści.

Z czym wiąże się prawo autorskie?

Czasami w naszym życiu funkcjonujemy w jakiejś przestrzeni, ale nie mamy zielonego pojęcia, że każde nasze działanie będzie pociągać za sobą pewne konsekwencje. Szczególnie będzie to dotyczyć przepisów. W oczach prawnika i sędziego jesteśmy podmiotami prawnymi, które mają pewne prawa i obowiązki. Są także czyny zakazane, o czym niestety dowiadujemy się właśnie czasami po fakcie. Szczególnie są to jednak kwestie istotne z punktu widzenia rozwoju nowoczesnych technologii. Chodzi naturalnie o internet i znacznie łatwiejszą aniżeli kiedyś komunikację. Kiedyś, zanim nie istniało to medium komunikacyjne, dostęp do informacji był ograniczony, a publikacje kojarzone były tylko z wydawnictwami. Chodziło, więc o książki naukowe lub literaturę piękną, czy też poezję no i oczywiście prasę. Obecnie jednak z uwagi na większą popularyzację internetu niemal wszystkie redakcje prasowe, ale nie tylko przenoszą swoją aktywność do sfery internetu. Interesujące jest jednak to, że wcześniej przecież prawo autorskie istniało, lecz dopiero w sytuacji, gdy pojawił się Internet, zagadnienia te zaczęły się niuansować i to bardzo. Chodzi mianowicie o możliwość publikacji treści. Innymi słowy, są to wszelkie informacje, które będą publicznie dostępne. A jak wiadomo, taką właśnie areną powszechnej dostępności jest internet.

Prawo autorskie w kontekście publikacji internetowych

W obecnej sytuacji każdy, kto publikuje jakiekolwiek treści na portalu albo serwisie, czy też na forum internetowym musi się liczyć z tym, że jest to bardzo często informacja powszechnie dostępna. Tak jak w przypadku tradycyjnych książek lub gazet zabronione jest wykorzystywanie lub kopiowanie cudzej twórczości, tak samo analogicznie trzeba podchodzić do przestrzeni wirtualnej. Nie każdy jednak się w tym orientuje. Stąd bardzo dużą popularnością cieszą się konsultacje prawne Kraków albo Warszawa czy też nawet wszystkie miasta powiatowe zlokalizowane na terenie naszego kraju mają dostępne różne kancelarie prawne, które będą się zajmowały prawem autorskim i prasowym. W ten sposób możemy się najszybciej dowiedzieć, jakie mamy obowiązki oraz jak możemy chronić naszą własność. W końcu takie przepisy będą dotyczyły też nas. Nie tylko sami, publikując, musimy się mieć na baczności, aby nie kopiować fragmentów innych autorów, ale także tak samo powinniśmy chronić naszą własność. Są zresztą skuteczne metody na zabezpieczenie w tej przestrzeni.

Jak twórcy mogą się skutecznie zabezpieczyć przed plagiatem?

Jeżeli decydujemy się na publikację prac naukowych w przestrzeni internetowej albo po prostu prowadzimy bloga, czy też serwis, gdzie zamieszczamy wartościowe informacje, to koniecznie trzeba je w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Jak to zrobić? Jak poinformuje nas każdy prawnik, ale też możemy znaleźć opisy takich sytuacji w Internecie, wystarczy zamieścić tylko odpowiednią notę prawną w odpowiednim miejscu na stronie internetowej. W ten sposób każdy internauta, który będzie zapoznawać się z treścią naszej publikacji, będzie mógł przeczytać, że są większe lub mniejsze ograniczenia wykorzystania artykułu lub pracy naukowej. Wszystko zależy tu naturalnie od autora. Są osoby, które udostępniają za darmo wszelkie treści, a inni bardzo cenią swoją pracę i zastrzegają sobie odpowiedzialność karną, gdyby treść została wykorzystana nawet w niewielkim fragmencie. Warto też zauważyć, że prawo autorskie będzie dotyczyło nie tylko ekspresowych, ale także utworów artystycznych, literackich, dramatycznych, a także muzycznych. Poza tym możemy przenieść na kogoś prawa autorskie, naturalnie z różnych powodów. Część osób decyduje się na to za odpowiednią opłatą.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel